Maty sufitowe i wlokniny filtracyjne: czym sa i czym sie roznia?

Zastanawiasz się, czym od siebie różnią się maty sufitowe oraz włókniny filtracyjne? Odpowiedź na takie pytania jest bardzo prosta. Wielu Klientów często pyta nas o to, czy takie maty można stosować zamiennie oraz czy jest w tym jakikolwiek sens. Warto wskazać więc na różnice, które dzielą maty sufitowe oraz włóknin filtracyjnych - które przecież są zupełnie różnymi produktami z branży filtracyjnej. Zapraszamy do przeczytania naszego kolejnego materiału w Bazie Wiedzy FILTERM!

 

To, co na pewno łączy zarówno włókniny filtracyjne oraz maty filtracyjne w różnych klasach filtracyjnych, to budowa progresywna. Jest ona “złotym standardem” w branży filtracyjnej, która tak samo jak i każda inna, polega na ściśle określonych prawidłach oraz najlepszych praktykach. Budowa progresywna w skrócie oznacza, że włókna, z których zbudowana jest włóknina bądź mata, posiada włókna, które są upakowane coraz ciaśniej wraz z wnikaniem w głąb medium filtracyjnego. Jakie korzyści daje do przedsiębiorstwu, które z takiej możliwości korzysta? Załóżmy, że w takiej macie nie zastosowano budowy progresywnej - w takiej sytuacji, wszelkie mniejsze drobiny zaczną tarasować drogę tym większym - przez co całe akcesorium nie będzie spełniało swojego zadania w fabryce. Chyba każdy z nas chciałby, aby mata lub włóknina pracowała jak najdłużej i jak najwydajniej. Budowa progresywna powoduje, że we włókninie “zmieści się” więcej zanieczyszczeń i tym samym, produkt będzie pracował znacznie dłużej bez konieczności jego wymiany.

 

Mata sufitowa składa się zazwyczaj z kilku warstw - stanowi ona świetne zabezpieczenie dla maszyn oraz wszelkich rzeczy znajdujących się wewnątrz kabiny lakierniczej. To samo tyczy się rzecz jasna lakierowanych elementów, na których mogą osiadać tego typu zanieczyszczenia. Odpowiada wprost nie tylko za odfiltrowanie tych zanieczyszczeń, które przedostały się przez filtr wstępny, ale i za odpowiednią cyrkulację powietrza wokół elementów, które będziemy poddawać procesom produkcyjnym / usługowym. Do budowania mat filtracyjnych używa się takich substancji jak poliester, które zgrzewa się ze sobą korzystając z dużych temperatur - wszystko zgrzewa się następnie za pomocą wysokiej temperatury używając specjalnego lepiszcza: warstwa po warstwie w całym jej przekroju. Robi się tak głównie po to, aby zabezpieczyć filtr sufitowy przed odkształcaniem się oraz uszkodzeniami w trakcie jej instalacji w pożądanych miejscach. Od strefy czystego powietrza, matę sufitową wzmacnia się tkaniną siatkowaną z poliestru, która ma za zadanie ochraniać matę przed uszkodzeniami w trakcie jej instalacji, a także uniemożliwia wypadanie włókien na lakierowane elementy. Gdyby nie takie zabezpieczenie, bardzo szybko produkty naszej pracy byłyby dosłownie “usłane” oderwanymi włókienkami - po polakierowaniu, mogłyby one stać się przyczyną brzydko wyglądających zacieków lub nawet odprysków od lakieru. Warto więc zadbać o to, aby mata sufitowa była odpowiednio zabezpieczona przed tego typu incydentami. Właśnie dlatego tak bardzo liczą się wszelkie certyfikaty oraz wybieranie produktów jedynie od renomowanych dostawców i producentów. Wybierając włókninę od FILTERM, możecie być pewni że produkt jest najwyższej możliwej jakości. Ma to ogromne znaczenie również dla niepalności i odporności na otwarty ogień - o czym mówi szczegółowa norma DIN 53438 F1. Najczęściej stosuje się je na sufitach lub na nawiewach powietrza w kabinach oraz w automatach lakierniczych. To najważniejsze miejsca, w których szeroko wykorzystuje się takie produkty filtracyjne i to właśnie maty sufitowe w różnych klasach (także i wyższych) są filtrem ostatecznym i należy pamiętać o tym, by stosować je zgodnie z przeznaczeniem. Włókniny filtracyjne służące do innych celów - na przykład zabezpieczania szaf sterowniczych maszyn nie powinny być stosowane w takiej roli, mimo tylko pozornie podobnych właściwości - ze względu na fakt, że tylko docelowa mata sufitowa będzie w stanie zapewnić nam stuprocentową skuteczność w swojej roli.

 

Włóknina filtracyjna - dlaczego i po co się ją stosuje?

Włóknina filtracyjna znalazła tak szerokie zastosowanie ze względu na swoje niewątpliwie korzystne cechy: pozwala ona na zatrzymywanie dużych ilości pyłu przy niskim spadku ciśnienia oraz zachowaniu bardzo długiej żywotności. W branży filtracyjnej, włókniny są najczęściej przeznaczane do tzw. “filtracji zgrubnej”, tj. wstępnej - gdzie oczyszcza się powietrze z największych drobin zanieczyszczeń w lakierniach, wentylacjach, celem zabezpieczenia maszyn biorących udział w procesach produkcyjnych i usługowych i… wiele, wiele więcej! Standardem jest to, że włókniny filtracyjne stosuje się w różnych branżach - wbrew pozorom nie tylko wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z farbami, lakierami, bejcami i podobnymi substancjami. W naszej praktyce widzieliśmy już naprawdę mnóstwo przykładów zgodnego ze sztuką oraz skutecznego wykorzystania włóknin, które są doceniane przez klientów za skuteczność oraz bezkompromisowość w kontekście radzenia sobie z różnego rodzaju drobinami. Koronnym osiągnięciem branży filtracyjnej w zakresie włóknin są te w technologii Paint Stop - są to maty, które mają oznaczone części dla powietrza czystego oraz zanieczyszczonego, a także w stu procentach charakteryzują się one budową progresywną - która zapewnia stuprocentową skuteczność w walce z zanieczyszczeniami z farb, klejów oraz lakierów. Możliwości wykorzystania Paint Stop jest wiele - między innymi można o tę technologię oprzeć filtrację związaną z kanałami wylotowymi powietrza - tak, aby uniknąć zalegania tam cząsteczek farby lub lakieru. Możliwe jest również zastosowanie takich włóknin przy labiryntowych filtrach kartonowych, w roli drugiego stopnia filtracji. Warto wiedzieć, że każdy produkt z kręgu mat / włóknin filtracyjnych można swobodnie dopasowywać do naszych potrzeb. Chłonność, czy przepustowość mat filtracyjnych i różnice między konkretnymi modelami powodują, że możliwe jest dostosowanie ich do każdego przedsiębiorstwa. Na matach filtracyjnych nie należy jednak oszczędzać! Mimo, że są to bardzo proste wbrew pozorom produkty z branży filtracyjnej, nie oznacza to jednak że są one całkowicie trywialne i możliwe jest stosowanie nawet tych najtańszych, najgorszej jakości. W FILTERM oferujemy włókniny pochodzące od sprawdzonych dostawców, które mogą pochwalić się odpowiednimi certyfikatami oraz zadowoleniem tysięcy naszych Klientów. Bardzo dbamy o jakość oferowanych przez nas produktów - gdyż sami jesteśmy praktykami przemysłu i rozumiemy potrzeby przedsiębiorstw działających w przemyśle.

 

Mimo, iż maty sufitowe i włókniny filtracyjne są do siebie podobne na pewnych poziomach - nie można absolutnie rozpatrywać ich w roli dokładnie tych samych produktów. To filtry o innym przeznaczeniu i tylko stosowanie ich zgodnie z przeznaczeniem da nam pełną gwarancję tego, że wszystko w naszej fabryce będzie działać długo i bez żadnych zakłóceń. Doskonale wiemy o tym, że w przemyśle nie może być miejsca na przypadek - i lepiej nie pozostawiać jakości naszej pracy, a także bezproblemowości w procesach produkcyjnych ślepemu losowi. Jeżeli chcemy, aby filtracja przebiegała w możliwie jak najbardziej harmonijny sposób - powinniśmy korzystać z filtrów pod kątem tego, do czego zostały pierwotnie stworzone. Również i w przypadku ewentualnych roszczeń gwarancyjnych - jeżeli okaże się, że stosowaliśmy filtry w sposób niezgodny z ich pierwotnym przeznaczeniem - producent może zwyczajnie jej nie uznać.

 

Włókniny filtracyjne i maty sufitowe - wybierz FILTERM!

Od ponad dziesięciu lat świadczymy usługi dla fabryk w Polsce i Europie - dostarczamy najlepsze rozwiązania dla wymagających biznesów. Wierzymy w to, że odpowiedzialna filtracja to nie tylko branie odpowiedzialności za środowisko naturalne, ale i wybieranie dla naszej fabryki najlepszych rozwiązań i korzystanie z dobrodziejstw wynikających z branży filtracyjnych w sposób zgodny z przeznaczeniem. Masz więcej pytań o nasze produkty? Skontaktuj się z nami już dziś! Nasz ekspert doradzi Tobie i Twojej firmie w zakresie najlepszych produktów oraz najlepszych możliwych praktyk.